25 Mart 2009 Çarşamba

Bugün hiç çalışmadım desem yeridir ; bu ay 31 çekiyor ama zaten bir gün fazla çalışmış olacaktık onu da bugüne mahsup ettim diyelim olmaz mı ?
Haftasonu eşim mobilyacılar sanayine gidip vestiyerle banyo ve balkona birer dolap yaptırmak üzere araştırmalarda bulunurken ben önce kitabımı (empati) bitirdim sonra da evde süpürge artı vileda yardımı ile toz aldım. Karnım daha büyümemişken bari bu işleri yapmalıyım değil mi. İlerleyen aylarda yardıma ihtiyacım olcak heralde.Neyse babamız anlaştı bir ustayla onbeşgün bilemedin bir aya kadar dolaplanmış olacağız. Bu küçük misafir için ilk hazırlıklar ; onun odasını işgal altından kurtarmak için bu dolaplara ihtiyacımız vardı.
Akşam ise bir etkinliğe katıldık ; Kafkas Dansları gösterisine giderek. Doğrusu organizasyon kötüydü ama tabii ki danslar müzikler süperdi. Eşim Çerkez ama eminim bu gösteri daha çok benim hoşuma gitti.
Ertesi günü hiçbişey yapmayarak geçirdiysem de Pazartesi belim ağrıyarak kalktım, bu sabaha kadar da kıpırdayamaz haldeydim. İlaç da almadım nolur nolmaz diye.Neyse ki bu sabah kendimi iyi hissettiğimi anladım yüzüm gülmeye başladı. Yarım saat kadar evde salonda oturup kahve içtim müzik dinledim ve keyif yaptım.Radyoda Anjelika Akbar dinletisi vardı bu kadın müthiş bir yetenekmiş yahu.Sonrasında kalkıp işe gelmek çok zor oldu diye mi bilmem hiç konsantre olamadım ve çalışmadım işte . . .
İkinci trimestere girdim ama hala rahata eremedim ; yoksa beni kandırdılar mı üç aydan sonra geçecek diye. Eski günleri nasıl özlüyorum anlatamam .
Hele insan kokularından hiç söz etmeyeyim . Hoş bir parfüm bile olsa bir insanın taşıdığı koku şayet kişi bana yakın duruyorsa midemi bulandırıyor. Kendim nasıl kokuyorum bilemiycem ama etrafımdakiler kusuruma bakmasın artık yüzlerine bişey demesem de yüzüm buruşuyordur belki ve de içimden durmadan arkalarından konuşuyorum .
Bu bahsettiğim konular dışında bir anne adayı olduğuma dair hiçbir iz yok bende. Kilo aynı ; ruh hali aynı . Bir gün bakıcam kucağımda çocuk işte o anda şok olacağım sanırım ; o derece hazırlıksızım duygusal ve düşünsel bağlamda. Hatta sık sık kendimi yaz tatili hayalleri içinde buluyorum minimum 5 -6 aylık bir gebe nasıl tatil yapacaksa . yüzebilir mi ? batmaz mı suda ?

Ama ben uzun zamandır ilk kez cumartesilerimin tatil olduğu bir işteyim ve bu işe başlama sebebimi deniz kenarına iki günlük haftasonu kaçamakları yapma imkanı olarak adlandırabilecek durumdayım ; dolayısı ile suda batacak kadar karnım büyüse de haftasonlarının en azından bir kaçında kaçmak hayalimi sürdüreceğimdir.

19 Mart 2009 Perşembe

aşerme diye bişey varsa bana olmuyor ,tam tersi şöyle yiycekleri düşünüyorum canım bişey çekse yesem ve enerjimi toplasam diye nafile.. okuyup da beni zaafiyet geçirecek biri sanmayın kiloluyum ama benim kilomun kaynağı yeme içme değil muhtemelen genetik . hamilelikten önce de böyle çok iştahlı değildim ama bu son durumda hiç bişey yiyesim gelmiyor . ama bu sabah canım şalgam suyu çekti. bi akşam çiğköfteyle şalgam suyu içmiştik ; bi keresinde de adanalı bir arkadaşım ikram etmişti ömrümde iki defa içtiğim şeyi nasıl oldu da canım çekti bilemiycem . neyse öğlene kadar durdum sonra bi köftecide köftein yanında söyledim ama içemedim ; berbattı tadı :( benim canım bunu çekmemişti ki. annem mersine gitti ya dönüşte getir bana biraz dedim . bakalım onun getireceği şey canımın çektiği şey olacak mı ?

yeniden cumaya kavuştuğumuz bu günlerde haftasonu ılık ve güneşli bir hava olsa diye dua edersem yine kar yağarmı ya da fırtına mı çıkar acaba ? hep öyle oluyo da. neyse yaw yağarsa da oturur kitap okurum. Adam Fawer tarafından malum Olasılıksız kitabını müteakip yayınlanmış olan Empati kitabını okumaktayım ; beğendim. Diğer kitabını kızkardeşim okuyor bitirince değiştireceğiz.

soyutlanmış soğutulmuş gibiyiz ; kıştanmıdır nedir. ne insan görüyoruz ne mekan . yani eşim de ben de iş-ev rutinine öyle uyduk ki bi dürtenimiz de yok. newşehire felan gidelim dedik ama burası o kadar rüzgarlı ki orası da öyleyse gezemeyiz ki deyip vazgeçtik. arkadaşlar-arkadaşlıklar soğuyalı yıllar oluyor ; hayranım eşleri ile arkadaşlarına oturmaya gidenlere , biz bunu hiç yapamadık .

küçük şehirlerde daha sıcak olur derler insan ilişkileri bence insan sıcakkanlıysa heryerde çevresini kurar ; benim gibiyse işte de böyle kalır . hele bir de evlendiği adam benim kocam gibiyse katmerli soğuk nevale olunur.

17 Mart 2009 Salı

13.haftayı da bitiriyoruz bebişle.annesi kendine kıyafet almak için haftasonu epey dolaştı ama bütün hamileler de bütün diğer hanımlar gibi 38 beden olmak zorunda olduğu için hiç bişeye sığamadı :))) şimdi bile zor sığdıklarımı alıp bir kaç hafta sonra kullanamaz hale gelmektense hiç almamayı tercih edip bir tane uzun tunik ile geri döndüm.
tek sorunumuz bu olsun amaaannn boşver.

dün yine doktordaydık bizimki öne gelip uygun pozisyon vermemeye devam ediyor hala bir ense ölçümü yapabilmiş değil doktorumuz. bu arada doktorumuz ikinci bebeğine hamile ;ilk çocuğu ise benim eşimle adaş. ismin yaygın olmayışı nedeniyle bu ortak yön bizi bir daha yakınlaştırdı ; kıkır kıkır güle oynaya muayene oluyorum diye bu öğle arası yine bekliyor bizi ; bebiş inatçıysa biz daha inatçıyız oley!

yemeklerden haz etmeyişim devam ediyor, bu gidişle enerji kıtlığı yaşayacağım. işler de yoruyor haliyle . dün akşam sekizden sonra saate bakmayı bıraktım ki kaçta çıktık bilmiyorum. gidip yattım. babamız çok üzülüyor , gelip konuşacak nerdeyse müdürle ama zor tutuyorum. bir yandan da haklı.işyerinden pozitif ayrımcılık beklemiyorum hamile olduğum için ama zaten hamile olmayıp erken çıkan ve sebepsiz ayrımcılık hakkına sahip olan birileri varsa benim sebepli ayrımcılık talebim gayet normal di mi.

12 Mart 2009 Perşembe

daha rahatım ... ama kafa olarak . belki de midemde olup bitenler yüzünden ki bunları tarif edemiyorum bile ; bedenim öyle rahatsız ki kafamdakilerle uğraşamıyorum bile. yani önce can sonra canan - mış .
annem gitti. ama nereye ? güneye ;yengemi ziyarete gitti. şimdi oraların tam zamanıdır dedi. ılık güneşli havalar umarak ; sabah yolcu ettik. keşke biz de öyle ılık güneşli bir havada en azından şöyle bir bahçede oturup çay içsek bu haftasonu olur mu acaba ? akşam akşam iyi göremedim ama sanırım badem ağacı çiçekleri açıyor . bahar böyle haberciler gönderdikçe benim içerde durasım gelmez olur hep zaten.
pantalon ve hırka içine tişört giyerek eski kıyafetlerimle hayata devam ediyorum ama sanırım iç çamaşırıma sığamaz oldum çünkü sabah giydiğimde o derece rahatsız etmese de eve gidene kadar şişiyorum ve akşam olsa da eve gidip şunu çıkarsam diye bekler oluyorum . bu yüzden işe mecburen gelmek dışında boş vakitlerimi mümkünse evde rahat kıyafetlerle geçirmek istiyorum bi yere gidesim gelmiyor , ya da birisini eve davet etmek istemiyorum.bu gruba eşimin annesi de dahil ; aramızdaki mesafe benim onun yanında pijamalarımı giyip uzanmama engel. annemin yanında öyle değil tabii ; rahatım . annem bize gelince kayınvalidemi çağırırdık eskiden ama bu sefer çağırmadık fakat haberi oldu ve galiba kırıldı. gerçi bi akşam gidip evinde ziyaret ettik ama bakalım affetti mi.

9 Mart 2009 Pazartesi

yardım edin banaaaa.....

çorba oldu kafam arkadaşlar ; annelerden yardım istiyorum.

gebelik testinden sonra bi kan tahlili yaptırdım o kadar. orda da biraz demir eksikliği çıktı ama benim eskiye göre bu eksiklik solda sıfır kaldığından gayet mutlu hissettim kendimi.sonra da başka hiç tahlil yaptırmadım.ilk doktorum çok sayıda tahlil isteyip bir de demir hapı vitamin bulantı vs için hapları dayayınca ondan ayrılmış başka doktora gitmiştim ve bu ikincisi için tam benim kafadan demiştim ;tecrübeli bilgili diye karar vermiştim.
cumartesi günü 12.haftamız bittiği gün olup yine kontrole gittik. ultrasonla bebişe baktık ;hatta kahvaltı etmedin mi sen , bu niye uyuyor dedi ve uyandırdı karnımda ultrason aletini gezdire gezdire. bebeğin hareketlerini de izledi. sonra bana kilo alma diye uyarıda bulundu.
sonra gelecek ayki kontrole kadar eşinle beraber üçlü test yaptırıp yaptırmayacağınızı konuşun karar verin öyle gelin dedi.bu arada üçlü test nedir ne için yapılır anlattı.

öncelikle ikili test yapmaması garibime gitti. sonra üçlü testi tamamen bize bıraktı. sonra kilo alma dedi bana ama kan değerlerimi bilmiyo ; vitamin demir hiç sormuyo ... ne yapıyo bu adam?

annem geldi , o da diyo ki eskiden nerde öyle aylık ultrasonlar filan. bu doğal bir olay akışına bırak çok kafana takma diyo. eğer sorun olsaydı doktorun müdahale ederdi diyor.

5 Mart 2009 Perşembe

yorgun halsiz isteksiz devamlı uyumaya hazır yeme içmeden haz etmeyen ağzında tad kalmamış

desem

kimi tarif etmiş olurum?