23 Aralık 2011 Cuma

Sunay Akın dan bir öykü aktarıyorum

Karı koca uyumuştur çoktan.daha doğrusu koca uyumuş ,karısı onun rüya denizine kulaç attığından emin olmak istiyor.yataktan usulca doğruluyor elbiselerini usulca giyerek ses çıkarmasın diye yatmadan açık bıraktığı pencereden usulca bahçeye atlıyor.Kadının gönlü başka bir adamdadır.Ve aşığı bir ağacın altında onu beklemektedir.İki sevgili kararlıdır , bu gece kaçacak kimsenşn kendilerini bulamayacağı bir yerde yeni bir hayat kuracaklardır.
Soluklanmak için verdikleri ilk molada kadın evden kaçtığından beri ayakkabısının içinde bir şeyin kendisini rahatsız ettiğini söyleyerek elini çıkardığı ayakkabının içine sokar .Kadın avuçlarında tuttuğuna inanamaz ; elinde bir tomar para vardır .
Kadının geride bıraktığı kocası herşeyin farkındadır . " Ama" der kendi kendine ; " bu kadının bende emeği var , çamaşırlarımı yıkadı banyoda sırtımı sabunladı , önüme sıcak çorba koydu . Yaban elde muhtaç olmasın." Geride bırakılan koca parasının bir kısmını kendisini terk eden karısının giderek uzaklaşan adımlarının içine koyar.

Aldım eline işyerinde kaçamak da olsa soluksuz okudum benim ilgimi çekti "bir çift ayakkabı " isimli kitabı Sunay Akın'ın.Bu hikaye de ordan. Bu kitabı okuyan var mı bir şey danışacağım da ona ...

1 yorum:

butterfly dedi ki...

bu aşık veysel'in hikayesi. Giden kadın karısıdır. herşeyi bilmektedir kördür ama hissetmiştir. nuran